Кафедра ливарного виробництва чорних та кольорових металів

Національний технічний університет України "КПІ ім. Ігоря Сікорського"

Українська (UA)Русский (RU)English (UK)Deutsch (DE)
FacebookTwitter

15. Кто кричит, того плохо слышно. (Народная мудрость)


Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст, натисніть Shift+Enter і відправте нам повідомлення.

Ковальчук Олександр Григорович

Підвищення технологічних властивостей жаростійких сталей з високим вмістом хрому

Сучасний розвиток науково-технічного прогресу весь час потребує матеріали, які за своїми фізико-механічними властивостями перевершують вже існуючі конструкційні матеріали. Тому отримання міцнішого, легшого, жаростійкішого металу є актуальним питанням.
З усіх жаростійких сплавів найбільш практичний інтерес представляють сплави на основі заліза, тобто сталі та чавуни, леговані недорогими і недефіцитними елементами, наприклад хромом, алюмінієм, кремнієм, титаном.
Головною експлуатаційною характеристикою жаростійких сплавів є їх опір різним видам корозії і, в першу чергу, високотемпературній газовій корозії.
Як показує досвід експлуатації жаростійких виробів, вибір сплаву з високою окалиностійкістю є необхідним, але не достатнім критерієм для забезпечення надійності і довговічності виробів. Це пов’язано з тим, що в процесі роботи вироби піддаються періодичному нагріванню і охолодженню, так званим теплозмінам. При цьому в об’ємі металу виникає нерівномірне температурне поле, яке сприяє накопиченню термічних напружин. Значення термічних напружин можуть перевищувати межу текучості матеріалу, внаслідок чого в ньому розвивається пластична деформація, яка після багаторазових теплових змін призводить до руйнування матеріалу.

У багатьох випадках під час виробництва литих деталей із жаростійких сплавів виникає необхідність через процеси додаткового легування, мікролегування або модифікування покращити їх окремі властивості. Проте через брак як теоретичної, так і практичної інформації з цих питань не дає можливості в умовах виробництва використовувати на високому рівні ці процеси, а тому такі технології у виробничих умовах не відзначаються стабільністю і потребують постійного удосконалення. Це особливо стосується виготовлення виливків із сплавів на основі заліза.
Особливий інтерес представляє можливість застосування жаростійких сталей для виготовлення тонкостінних фасонних виливків великих розмірів, які працюють в умовах теплозмін й агресивних газових середовищах при температурах до 1250 ºС.
У роботі розглянуті питання, які пов’язані з технологічними властивостями жаростійких сталей з високим вмістом хрому, температурні режими плавлення, послідовність введення хімічних елементів, визначення оптимальної температури металу перед заливанням його в ливарну форму, вплив легувальних елементів на властивості рідкого металу і його структуру.

 

03056, м. Київ - 56, вул. Політехнічна 35, корпус 9, поверх 4. Тел.: +38(044)204-82-16. Кафедра ЛВЧКМ КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2010-2019©